Restorers 12 Inch Shutter Strap Hinge 5/8 Inch Offset
Beautifully crafted and traditionally styled, Restorers sturdy 12-inch, iron strap hinges will hold even heavy shutters firmly in place. Will work on both right and left hand shutters. Matching mounting hardware included. Oil Blackened or Black Powder Coat finishes.
- Product: Iron Shutter Strap
- Style: Rustic
- Finish: Oil Blackened or Black Powder Coat
- Material: Iron
- Size: 12" long, 3 5/16" high
- Weight Bearing: 15 lbs each
Specifications
| Additional Dimensions | Long Leaf:10 3/8"l; Backplate:1 1/2" W X 3 5/16" H |
| Height | 3 5/16" |
| Length | 12" |
| Projection | 2 3/4" |
| Style | Rustic |
| Unit of Measure | Per Pair |
| Brand | Restorers |
| Material | Iron |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like