Restorers 14 Inch Shutter Strap Hinge 11/16 Inch Offset
Beautifully crafted and traditionally styled, these sturdy 14" shutter strap hinges will hold even heavy shutters firmly in place. Will work on both right and left hand shutters. Matching mounting hardware included.
- Item: Offset Shutter Strap Hinge
- Height: 3 5/16"
- Length: 14"
- Projection: 2 7/8"
- Material: Iron
- Finish: Black Powder Coat
- Weight Bearing: 20 lbs each
Specifications
| Projection | 2 7/8" |
| Length | 14" |
| Style | Rustic |
| Unit of Measure | Per Pair |
| Additional Dimensions | Long Leaf:12 1/4"l X Backplate:1 1/2" W X 3 5/16" H |
| Material | Iron |
| Brand | Restorers |
| Height | 3 5/16" |
| Finish | Black Powder Coat |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like