Restorers 16 Inch Shutter Strap Hinge 1 Inch Offset
Hold your shutters firmly in place and add a stylish design element with our 16-inch Shutter Strap Hinge with 1-inch offset. These heavy-duty iron hinges are beautifully crafted for years of dependable use and are available in Oil Blackened or Oil Rubbed Bronze finishes.
- Product: Shutter Strap Hinge with Offset
- Style: Traditional
- Finish: Oil Blackened or Oil Rubbed Bronze
- Material: Iron
- Size: 3 1/4"x 16"
- Weight Bearing: 25 lbs each
Specifications
| Additional Dimensions | Long Leaf:13 7/8"l; Small Leaf:1 1/2" X 3 9/16" |
| Finish | Black Powder Coat |
| Height | 3 9/16" |
| Style | Rustic |
| Projection | 3 1/4" |
| Length | 16" |
| Material | Iron |
| Unit of Measure | Per Pair |
| Brand | Restorers |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like