Restorers 18 1/2 Inch Shutter Strap Hinge 1 1/4 Inch Offset
Beautifully crafted and traditionally styled, Restorers 18 1/2 Inch Shutter Strap Hinge 1 1/4 Inch Offset will hold even heavy shutters firmly in place. Will work on both right and left hand shutters. Matching mounting hardware included.
- Product: Decorative Black Powder Shelf Bracket
- Material: Iron
- Finish: Oil Blackened
- Height: 3 5/8"
- Center of Pintle to End of Strap: 17 1/2"
- Projection: 3 1/4"
- Weight Bearing: 30 lbs each
- Screws included: Strap: (5) #7 x 1 1/4" Pan Head Screws; Pintle: (4) #6 x 1 1/4" Raised Head Screws.
- Oil Blackened-Raw iron coated with oil. The oil will wear and expose the iron beneath which will rust. Left as is, this finish will erode, or rub off. This can be prevented by sealing with furniture wax or a clear coat sealant.
Specifications
| Additional Dimensions | Long Leaf:15 3/4"l; Backplate:1 1/2" W X 3 5/8" H |
| Finish | Oil Blackened |
| Height | 3 5/8" |
| Length | 17 1/2" |
| Material | Iron |
| Projection | 3 1/4" |
| Style | Rustic |
| Unit of Measure | Per Pair |
| Brand | Restorers |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like