Restorers Classic 1398 Steel Caster With Rubber Wheel
Ideal anywhere you need a heavy-duty caster, Restorers Classic 1398 Steel Caster has a rubber wheel on a steel frame with an Antique Brass finish. It comes complete with a stem insert. Made for heavy use, this caster features ball bearing for smoother movement.
- Type: Steel Caster with Rubber Wheel
- Finish: Antique Brass
- Size: 4 1/8" long, 2" wheel
- Stem: 1 1/2" Length x 5/16" Diameter
- Material: Steel & Rubber
- Weight Bearing: 150 lbs per caster; 600 lbs per set of 4
- These casters are functional but not meant for dynamic loads. They are for use on furniture which can be moved easily because of the casters but not designed to be rolled continuously.
Specifications
| Additional Information | Stem Insert; Heavy Display; Rubber Wheel |
| Brand | Restorers Classic |
| Additional Dimensions | Wheel Thickness: 25/32" |
| Diameter | Wheel: 2" |
| Finish | Antique Brass |
| Height | 4 1/8" |
| Material | Steel/Rubber Wheel |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like
Recently Viewed