Restorers 3-Inch Backset Rim Lock and Knob Set
Restorers 3-Inch Backset Rim Lock and Knob Set remains a favorite by virtue of its simplicity and traditional styling. Finely crafted in both solid brass and iron, it is built to last! Rim lock set includes two White porcelain knobs and spindle, rosette, two keys and escutcheon. Spindle is 4 1/2" long.
- Minimum Door Thickness: 1 1/4"
- Center of Knob to Center of Keyhole: 1 5/8"
- Backset: 3"
- Reversible Handing
- NOTE: Locks are all keyed alike.
- Style: Rustic
- Finish: Brass, Rust, Iron
- Material: Iron
- Size: 4 1/8" x 3 1/8"
What Is A Rim Lock?
Specifications
| Color | White Porcelain |
| Height | 3 1/8" |
| Projection | 5/8" |
| Style | Rustic |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 4 1/8" |
| Brand | Restorers |
| Additional Dimensions | Catchplate: 3/4" W; Strike Plate: 3 1/8" X 3/4" |
| Backset | 3" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like