Ageless Iron Dome Tall Plate Handleset With A-Grip And Crescent Lever
Inspired by ancient architectural forms, the Dome One-Piece Handleset features gracefully arched top and bottom contours that evoke a sense of enduring elegance. The substantial A-Grip provides a comfortable hold and timeless appeal, making it a distinguished choice for stately entryways. The powder coated matte black finish provides superior resistance to the elements, making it ideal for use in any environment. Each Ageless Iron product has been tested extensively in Florida exposure for UV resistance and anti-corrosion.
Specifications
| Brand | Ageless Iron |
| Center to Center | Grip: 5 1/2" |
| Finish | Black Iron |
| Height | 19" |
| Material | Cast Iron |
| Projection | 2 7/16" |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 3" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like