Lewis Dolin Square Bar Series Pull - 18 Inch
The Lewis Dolin Square Bar Series Pull - 18 Inch creates a sleek, modern look on cabinets. With the size selection you can update your cabinets to a contemporary long handle. Use this bar style pull in Traditional or Modern setting. Made of Solid Brass with choice of finish - Brushed Brass, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Brass, and Brushed Nickel. Adjustable Boring Posts: 12" or 15".
Specifications
| Additional Dimensions | Screws Included: (2) 1" X #8-32 & (2) 1 1/2" X #8-32. |
| Boring | 12" & 15" |
| Bottom Diameter | 3/4" |
| Diameter | 7/16" Square Bar |
| Length | 18" |
| Brand | Lewis Dolin |
| Material | Solid Brass |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like