Barclay Deck Mount Faucet with Surround & Shower - Metal Lever
Barclay Deck Mount Faucet with Surround & Shower - Metal Lever is a deck mount tub filler with elegant elephant spout, metal telephone style hand shower and vintage metal lever handles. A brass riser topped with our extraordinary sunflower showerhead and a rectangular shower rod completes the unit. Finish options: Brushed Nickel, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Polished Chrome, and Polished Nickel.
Specifications
| Additional Dimensions | Elbow Height: 6"; Shower Head Diameter: 6 1/4"; Wall Support: 10"; Ceiling Support: 30" |
| Brand | Barclay Products |
| Center to Center | 7" |
| Height | 62" |
| Length | 48" |
| Material | Brass |
| Shipping | Usually Ships in 7-10 Business Days |
| Spout Reach | 5 3/4" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 24" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like