Barclay Deck Mount Tub Faucet with Riser & Shower - Finial Metal Lever
Designed to mount on the rim of your claw foot tub, Barclay Deck Mount Tub Faucet with Riser & Shower - Finial Metal Lever features an elephant spout with metal lever handles, diverter and riser. Our extraordinary Sunflower showerhead, encased in porcelain, is the finishing touch. Add a refined touch to your tub ensemble with this elegant filler from Barclay. Available in six finishes.
Specifications
| Additional Dimensions | Elbow Height: 6"; Shower Head Diameter: 6 1/4"; Wall Support: 6" |
| Brand | Barclay Products |
| Center to Center | 7" |
| Height | 62" |
| Material | Brass |
| Shipping | Usually Ships in 7-10 Business Days |
| Spout Reach | 5 3/4" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like