Barclay Ewan Concrete Above Counter Lavatory Vessel Sink
Make a bold statement in your bathroom with the Ewan Above Counter Vessel from Barclay. Featuring conveniently large interior dimensions, durable Concrete construction, and a sleek natural Concrete finish, this sink is sure to please. Each sink receives its finishing touches by hand, ensuring that it is a unique work of art in its own right.
Specifications
| Additional Information | Faucet Hole: 1 3/8"; No Overflow |
| Additional Dimensions | Basin Interior: 17 1/4" x 12 1/2" x 2" |
| Brand | Barclay Products |
| Center to Center | Single Hole |
| Depth | 17 7/8" |
| Height | 3 1/4" |
| Material | Concrete |
| Shipping | Usually Ships in 7-10 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 19 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like