Barclay Guthrie Bridge Kitchen Faucet - Metal Cross
Barclay's Guthrie kitchen faucet is keenly fashioned for the traditional kitchen. Barclay Guthrie Bridge Kitchen Faucet - Metal Cross features a bridge design and a lovely swivel hooked spout to the front of the faucet body. Durability is ensured with solid brass construction and ceramic disc operation. Choice of Brushed Nickel, Polished Chrome or Oil Rubbed Bronze finish.
Specifications
| Bottom Diameter | 2" |
| Brand | Barclay Products |
| Center to Center | 8" |
| Height | 12 3/4" |
| Material | Brass |
| Shipping | Usually Ships in 7-10 Business Days |
| Spout Height | 9 7/8" |
| Spout Reach | 8 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like