Barclay LaBaron Freestanding Tub Filler & Hand Shower
Barclay LaBaron Freestanding Tub Filler & Hand Shower is styled a step above other gooseneck models with its elegant styling and quality construction. It begins with the graduated base, continues with the finely tooled hand and tops off with a elegantly shaped handshower. Brass construction paired with ceramic disc operation makes it a win win. Available in four finishes - Brushed Nickel, Polished Chrome, Brushed Gold or Oil Rubbed Bronze.
Specifications
| Bottom Diameter | 7 1/4" |
| Brand | Barclay Products |
| Center to Center | Single Hole |
| Height | 44 3/4" |
| Material | Brass |
| Shipping | Usually Ships in 7-10 Business Days |
| Spout Height | 39 1/2" |
| Spout Reach | 8 3/8" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like