Barclay Lamar Freestanding Tub Faucet & Hand Shower
Barclay's Lamar freestanding tub filler combines the modern technology of ceramic disc operation with vintage design. Featuring an attractive hooked spout and a luxurious wand style hand shower, Barclay Lamar Freestanding Tub Faucet & Hand Shower will certainly meet all of your bath needs. Choice of five popular finishes - Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Brused Nickel or Matte Black.
Specifications
| Bottom Diameter | 4 3/4" |
| Brand | Barclay Products |
| Center to Center | Single Hole |
| Height | 38 1/2" |
| Material | Brass |
| Shipping | Usually Ships in 7-10 Business Days |
| Spout Height | 33 1/2" |
| Spout Reach | 8 1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like