Barclay Maxwell 33 Inch Double Fireclay Kitchen Sink with Ledge
This is an oversized item. An additional $250.00 per piece will be calculated in shipping charges at checkout.
Bring a charming country look to your kitchen with our Barclay Maxwell 33 Inch Double Fireclay Kitchen Sink with Ledge. Fine fire clay construction means durability and easy care. Bowls are different sizes. Large Bowl Interior Basin: 18" X 16" and Small Bowl: 14" X 16".
Specifications
| Additional Information | Offset: 60/40 |
| Additional Dimensions | Large Basin Interior: 17" x 16" x 9 3/8"; Small Basin Interior: 13" x 16" x 9 3/8" |
| Brand | Barclay Products |
| Depth | 18 1/4" |
| Height | 10" |
| Material | Fireclay |
| Shipping | Usually Ships in 7-10 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 33" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like