Barclay Variant 16 1/2 Inch Above Counter Lavatory Vessel Sink
Barclay Variant 16 1/2 Inch Above Counter Lavatory Vessel Sink is part of the RAK-Variant collection from Italian designers Daniel DiBiasi and Federico Sandri. These modular basins feature sleek geometric shapes with 5mm thickness in pristine vitreous china. A tap deck with one faucet hole accents this round vessel.
Specifications
| Additional Information | No Overflow |
| Additional Dimensions | Basin Interior: 15 3/4" x 12" x 3 1/2" |
| Bottom Diameter | 11 1/2" x 8 3/4" |
| Brand | Barclay Products |
| Diameter | 16 1/2" |
| Height | 5" |
| Material | Vitreous China |
| Shipping | Usually Ships in 7-10 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like