Belwith-Keeler Emerge Long Knob
A contemporary classic, the Belwith-Keeler Emerge Long Knob is inspired by bold architectural designs incorporating refined organic movement. Choose from Chrome, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, or Satin Nickel.
Belwith-Keeler is a brand refined in elegance, with trend-leading design, inspired by the latest fashion. The in-house design team scouts the latest styles, and re-imagines them into a refined product selection. With high quality details and expert fit and finish, only the finest are added into their living library of designs since 1893.
Specifications
| Boring | 1 1/4" |
| Brand | Belwith-Keeler |
| Length | 1 3/4" |
| Material | Zinc |
| Projection | 1 1/4" |
| Style | Contemporary |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3/4" |
| Base Diameter | 1 5/8" x 7/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like