The cabinet hardware of Berenson's Emerling collection have graceful curves and soft features. The knobs and pulls bring a tasteful elegance to traditional spaces. Choose from Brushed Nickel, Matte Black, or Modern Brushed Gold finishes.
Specifications
| Additional Information | Finger Clearance: 31/32" |
| Base Diameter | 13/16" |
| Boring | 12" |
| Brand | Berenson Hardware |
| Length | 13 1/4" |
| Material | Zinc |
| Projection | 1 3/8" |
| Style | Traditional |
| Width | 13/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like