Restorers Carpenter's Rim Lock Set with Knobs
Finely crafted in iron like the originals, this handsome carpenter's rim lock set is available in left and right handing.
- Set includes a pair of brass knobs with spindle, matching rosette, two keys, catchplate and escutcheon.
- Spindle: 4 5/8" X 5/16"
- Lock Body: 7 1/8" x 5" x 1 1/8" thick.
- Catch Plate: 1 1/2' x 5" x 1 1/8" thick.
- When fully engaged, the bolt extends 3/4" past the end of the lock body.
What Is A Rim Lock?
Specifications
| Projection | 2" |
| Finish | Black |
| Height | 5 1/4" |
| Length | 8 3/4" |
| Material | Iron |
| Style | Rustic |
| Unit of Measure | Each |
| Brand | Restorers |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like