Coastal Bronze Gate Drop Bar with Knob
A proven ancient design, this solid bronze Coastal Bronze Gate Drop Bar with Knob is used to keep doors and gates closed. It can be opened with the knob or paired with any thumb latch to open the drop from the other side of the gate or door. Must use a gate or door stop with this product to prevent breakage from weather and heavy gates.
Specifications
| Additional Information | Thumb Latch Sold Separately for Reverse Side |
| Additional Dimensions | Catch Plate: 3 3/4" x 1" |
| Brand | Coastal Bronze |
| Finish | Aged Dark Bronze Patina |
| Height | 3 3/4" |
| Length | 7 1/2" |
| Material | Solid Cast Bronze |
| Style | Rustic, Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like