Designs of Distinction 29" Round Tapered Leg
The Designs of Distinction 29" Round Tapered Leg features a classic tapered design crafted from premium hardwoods. The leg includes an industry standard 5/16"-18 hanger bolt that protrudes 3/4" for easy installation. There is also a 1/16" radius to the bottom of the foot to prevent tear out and gives a polished look. With a contemporary take on a classic design, the Round Tapered legs fit perfectly in Mid-Century designs. Available in Ash, Hardwood, Walnut and White Oak.
Specifications
| Bottom Diameter | 29/32" |
| Brand | Designs of Distinction |
| Diameter | 2 1/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 29" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Modern |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like