Designs of Distinction 35 1/4 Inch Wright Island Leg - Detachable Foot
With clean lines and a gentle taper at the bottom, the Designs of Distinction 35 1/4 Inch Wright Island Leg - Detachable Foot can be used for many different design styles. This premium leg is ideal for bars, tables, islands, and other applications. The bun-like foot is detachable to achieve a different look or lower the height of the column. Choice of Alder, Cherry, Hard Maple, Walnut, and White Oak.
Specifications
| Additional Dimensions | Tenon on Detachable Foot: 1" Diameter x 2" Height |
| Bottom Diameter | 1 1/2" |
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Unfinished |
| Height | 35 1/4" |
| Length | 3 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Top Block Length | 21" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like