Designs of Distinction 4" x 29" Square Column with Gold Sleeve
Designs of Distinction 4" x 29" Square Column with Gold Sleeve is a classic, square furniture leg with 4 x 4-inch metal sleeve. The sleeve protects the leg against nicks and dents and adds a stylish accent. Use the leg in contemporary, urban, industrial, and other design styles. It is available in seven North American hardwoods including Alder, Cherry, Paint Grade, Hard Maple, Red Oak, Walnut and White Oak. Sanded and ready to paint or stain.
Specifications
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Gold |
| Height | 29" |
| Length | 4" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Modern |
| Top Block Length | 25" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like