Designs of Distinction 4" x 35 1/4" Square Column - Gold Sleeve
Designs of Distinction 4" x 35 1/4" Square Column - Gold Sleeve is a classic, square furniture leg with 4 x 4-inch metal sleeve in a distinctive Gold finish. The sleeve protects the leg against nicks and dents and adds a stylish accent. Pins or nails are not required to attach the sleeve to the leg - simply glue it on for a flush, clean finish. Use the leg for tables, islands, bars, and more. It is offered in seven North American hardwoods including Alder, Cherry, Paint Grade, Hard Maple, Red Oak, Walnut and White Oak.
Specifications
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Gold |
| Height | 35 1/4" |
| Length | 4" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Modern |
| Top Block Length | 31 1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like