Designs of Distinction 5 x 5 Inch Square Metal Leg Sleeve
These Designs of Distinction 5 x 5 Inch Square Metal Leg Sleeves slide on to existing columns or dadoed square columns to finish any Contemporary, Industrial, or Urban design style. Metal sleeves protect the leg from bangs and dents and add a stylish accent. Made in the U.S.A. with superior metals and manufacturing processes. Choice of Brushed Aluminum, Graphite or Wrought Iron finish. Sleeve only, wooden legs sold separately.
Specifications
| Brand | Designs of Distinction |
| Height | 5" |
| Length | 5" |
| Material | Metal |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Modern |
| Thickness | 1/8" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like