Designs of Distinction 6" Round Tapered Clear Finish Foot with Bolt
Designs of Distinction 6" Round Tapered Clear Finish Foot with Bolt is a classic round tapered furniture foot with hanger bolt and metal ferrule. The metal ferrules have anodized Aluminum finishes, so the color will not chip or scratch off over time. Installation is a breeze with the included furniture industry standard 5/16"-18 hanger bolt that protrudes 3/4-inch. With a contemporary take on a classic design, the Round Tapered feet and legs with ferrule are a perfect fit in Mid-Century designs. Finely crafted from North American hardwoods including Ash, Hardwood, Walnut and White Oak.
Specifications
| Additional Dimensions | Bolt: 3/4" Height x 5/16" Diameter; 18 TPI |
| Bottom Diameter | 29/32" |
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Brushed Aluminum |
| Height | 6" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Modern |
| Top Diameter | 1 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like