Designs of Distinction 6" Round Tapered Foot - Bronze Ferrule & Bolt
Designs of Distinction 6" Round Tapered Foot - Bronze Ferrule & Bolt is a classic, round tapered furniture foot with hanger bolt and metal ferrule. The metal ferrules have anodized Aluminum finishes, so the color will not chip or scratch off over time. The legs install easily with the included furniture industry standard 5/16"-18 hanger bolt that protrudes 3/4-inch. With a contemporary take on a classic design, the Round Tapered feet and legs with ferrule are a perfect fit in Mid-Century designs. Finely crafted from North American hardwoods - Ash, Hardwood, Walnut and White Oak.
Specifications
| Additional Dimensions | Bolt: 3/4" Height x 5/16" Diameter; 18 TPI |
| Bottom Diameter | 29/32" |
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Warm Bronze |
| Height | 6" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Modern |
| Top Diameter | 1 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like