Designs of Distinction 6" Square Taper Foot - Aluminum Ferrule & Bolt
The Designs of Distinction 6" Square Taper Foot - Aluminum Ferrule & Bolt is a classic style furniture leg with stylish metal ferrule. The metal ferrules have anodized Aluminum finishes, so the color will not chip or scratch off over time. The legs have furniture industry standard 5/16"-18 hanger bolt that protrudes 3/4-inch for easy installation. The square tapered feet with ferrule are at home in Mid-Century and other designs. Choice of Ash, Hardwood, Walnut and White Oak.
Specifications
| Additional Dimensions | Bolt: 3/4" Height x 5/16" Diameter; 18 TPI |
| Bottom Diameter | 1" |
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Brushed Aluminum |
| Height | 6" |
| Length | 1 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Modern |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like