Designs Of Distinction 8 Inch Corinthian Corbel
Designs of Distinction's 8" Corinthian Corbel features a classic scroll pattern on a Corinthian-style column. This classic corbel is made from the finest hardwoods by skilled artisans to create a furniture-quality piece. Use for fireplace mantel support, shelves, counter tops, or as a decorative design element.
- Product: 8 Inch Corinthian Corbel
- Material: Unfinished Wood
- Wood Type: Hard Maple, Paint Grade, Alder, Cherry, Red Oak
- Height: 8"
- Projection: 3"
- Width: 3 7/8"
Specifications
| Brand | Designs Of Distinction |
| Finish | Unfinished |
| Projection | 3" |
| Width | 3 7/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Additional Information | Includes Two Recessed Hangers. |
| Height | 8" |
| Material | Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Additional Dimensions | Includes Two Recessed Hangers. |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like