Designs Of Distinction 9 5/8 Inch Corinthian Corbel
Give your project a classic look with this 9 5/8" Corinthian Corbel from Designs of Distinction. The beautiful, scroll design is hand carved on fine hardwoods to create a quality corbel that can be used with any design style.
- Product: 9 5/8" Corinthian Corbel
- Material: Hardwood
- Wood Type: Alder, Red Oak, Cherry, Paint Grade, Hard Maple
- Height: 9 5/8"
- Projection: 5 1/2"
- Width: 4 3/4"
Specifications
| Additional Dimensions | Includes Two Recessed Hangers. |
| Material | Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Brand | Designs Of Distinction |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Additional Information | Includes Two Recessed Hangers. |
| Finish | Unfinished |
| Projection | 5 1/2" |
| Width | 4 3/4" |
| Height | 9 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like