Designs of Distinction 9" Round Tapered Foot with Bolt
Designs of Distinction 9" Round Tapered Foot with Bolt is a Mid-Century style tapered furniture foot with hanger bolt. The foot has an industry standard 5/16"-18 hanger bolt that protrudes 3/4" for easy installation. Ash, Hardwood, White Oak, and Walnut wood options. Sanded and ready to stain or paint.
Specifications
| Additional Dimensions | Bolt: 3/4" Height x 5/16" Diameter; 18 TPI |
| Bottom Diameter | 29/32" |
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Unfinished |
| Height | 9" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Modern |
| Top Diameter | 1 7/8" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like