Designs of Distinction 9" Square Tapered Foot with Bolt
Designs of Distinction 9" Square Tapered Foot with Bolt is a simple square, tapered furniture leg with hanging bolt. The foot includes a furniture industry standard 5/16"-18 hanger bolt that protrudes 3/4" for easy installation. There is also a 1/16" radius to the bottom of the foot to prevent tear out and provide a polished look. With a contemporary take on a classic design, the Square Tapered foot fits perfectly in Mid-Century and the popular Urban designs. Choice of Ash, Hardwood, Walnut and White Oak.
Specifications
| Additional Dimensions | Bolt: 3/4" Height x 5/16" Diameter; 18 TPI |
| Bottom Diameter | 7/8" |
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Unfinished |
| Height | 9" |
| Length | 1 7/8" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Modern |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 7/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like