Designs of Distinction Create-A-Column 1 1/2" Half Round Reed Molding
This is an oversized item. There will be an additional oversize shipping charge $25 up to 5 pieces of each unique molding item number on your order.
Designs of Distinction Create-A-Column 1 1/2" Half Round Reed Molding is a reeded, round molding that can be paired with 1 1/2" column accessories. Our Create-A-Column Collection features complimentary sized pieces with a variety of moldings that are designed to fit capitals, bases, spindles, and other components. Create-A-Column combinations offer architectural details for kitchen cabinetry, islands, range hoods, mantels, and more. The half round molding will work with all design styles. Pair with our split end spools, finials or end blocks to create an elegant pilaster. Available in five wood types.
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Unfinished |
| Height | 92" |
| Material | Wood |
| Projection | 3/4" |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |