Designs of Distinction Create-A-Column 2" Half Round Flute Molding
This is an oversized item. There will be an additional oversize shipping charge $25 up to 5 pieces of each unique molding item number on your order.
Designs of Distinction Create-A-Column 2" Half Round Flute Molding is a classic half round fluted molding that can be paired with other 2" column accessories. Our Create-A-Column Collection features a variety of moldings that are designed to fit capitals, bases, spindles, and other components. Pair with our spools, finials or end blocks to create an elegant pilaster. Create-A-Column combinations offer architectural details for kitchen cabinetry, islands, range hoods, mantels, and more. Available in five wood types.
Specifications
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Unfinished |
| Height | 92" |
| Material | Wood |
| Projection | 1" |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like