Designs of Distinction Create-A-Column Block & Spool
Designs of Distinction Create-A-Column Block & Spool works beautifully in areas with a small filler space. These spindles will fit in a 2" area to add a little pizazz to your designs. Pair with any of our 1 1/2" half round moldings to create the perfect, petite pilaster. Our Create-A-Column Collection features complimentary sized pieces with a variety of moldings that are designed to fit capitals, bases, spindles, and other components. Create-A-Column combinations offer architectural details for kitchen cabinetry, islands, range hoods, mantels, and more. Available in five wood species.
Specifications
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Unfinished |
| Height | 9 7/16" |
| Material | Wood |
| Projection | 29/32" |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like