Designs Of Distinction Create-A-Crown Crown Molding
This is an oversized item. There will be an additional oversize shipping charge $25 up to 5 pieces of each unique molding item number on your order.
Create a beautiful custom design element with this Create-A-Crown crown molding from Designs of Distinction. Use this 4 1/4" wide crown molding in the wood species of your choice with one of our decorative, carved inserts for a designer look.
Specifications
| Additional Information | When Mounted: 3 1/2" Height X 2 3/8" Projection" |
| Brand | Designs Of Distinction |
| Additional Dimensions | When Mounted: 3 1/2" Height X 2 3/8" Projection" |
| Depth | 5/8" |
| Material | Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Finish | Unfinished |
| Length | 92" |
| Width | 4 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like