Designs of Distinction Fluted 36" Pilaster
The Designs of Distinction Fluted 36" Pilaster fits on a standard 3" column, and is ideal for use with stock cabinets. It is made of North American hardwoods: Alder, Cherry, Red Oak and Hard Maple.
Specifications
| Additional Dimensions | Center Fluted Section: 18 1/2" Height |
| Brand | Designs of Distinction |
| Finish | Unfinished |
| Height | 36" |
| Material | Wood |
| Projection | 1 1/4" |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Top Block Length | 5 3/4" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like