Designs Of Distinction Four Sided Square Tapered Bar Island Leg
If your design calls for a plain, solid wood Bar Island Leg; this is it. This large, 42 1/4-in. leg has a square top and is tapered on all four sides. This quality island leg is made from choice of seven premium woods and hand crafted by expert woodworkers to create a superior product. Use on kitchen islands or under counter tops - anywhere you need a classic wood leg.
Specifications
| Additional Information | Four Sides Tapered. |
| Additional Dimensions | Four Sides Tapered. |
| Bottom Diameter | 2 1/4" |
| Depth | 3 3/4" |
| Height | 42 1/4" |
| Material | Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Designs Of Distinction |
| Finish | Unfinished |
| Length | 3 3/4" |
| Top Block Length | 9" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like