Designs of Distinction Square Tulip Bun Foot
The Square Tulip Bun Foot will give your furniture or cabinets a nice appearance with a classic tulip shape and exquisite craftsmanship. You can choose from Alder, Paint Grade, Hard Maple, Red Oak, Alder, Wite Oak, and Cherry. These bun feet are unfinished so you can choose the color you prefer. It has a height of 4-5/8" and a diameter of 3-1/2".
- Product: Wooden Bun Foot
- Style: Tulip
- Finish: Unfinished Wood
- Material: Alder, Paint Grade, Hard Maple, Red Oak, Cherry, Walnut, White Oak
- Size: 4 5/8" tall
Specifications
| Brand | Designs Of Distinction |
| Diameter | 3 1/2" |
| Height | 4 5/8" |
| Material | Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Finish | Unfinished |
| Top Diameter | 3 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like