Barclay Double Farmhouse Fireclay Sink
This is an oversized item. An additional $250.00 per piece will be calculated in shipping charges at checkout.
The Barclay Double Farmhouse Fireclay Sink blends traditional style with contemporary kitchen design. It is created from a very heavy type of porcelain known as fire clay. The smooth, non-porous surface is easily maintained and is chip and stain resistant. These sinks can be under or flush mounted, or mounted with the top edge above the counter. White or bisque.
- Standard 3 1/2" kitchen drain opening
- Each sink is handmade so sizes will vary by approximately up to 1/4"
- If constructing a new countertop, it is suggested that you receive your fire clay sink prior to construction
Barclay Double Farmhouse Fireclay Sink Specifications
Barclay Double Farmhouse Fireclay Sink Installation Instructions
Specifications
| Additional Information | Shipped From Supplier; Allow Extra Delivery Time |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Width | 31 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| Material | Fireclay |
| Height | 8 5/8" |
| Brand | Barclay Products |
| Depth | 19 3/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like