Ebonized Wood 1 1/2" Drop Pull with Eastlake Rose
The Ebonized Wood 1 1/2" Drop Pull with Eastlake Rose captures the late 1800's style of Englishman Charles Eastlake. This stunning drop pull features an teardrop-shaped wood handle with finial tip.
- Product: Drop Pull
- Material: Stamped Brass
- Finish: Brass Rose, Drop is Ebonized Wood
- Length: 1 1/2"
- Rosette: 1 1/4"
- Projection: 1 1/2"
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 3-5 Business Days |
| Finish | Brass |
| Length | 1 1/2" |
| Projection | 1 1/2" |
| Color | Ebonized Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Wood Type | Hardwood |
| Brand | Restorers Classic |
| Additional Dimensions | Pendant Diameter 7/8" |
| Material | Stamped Brass |
| Style | Victorian Eastlake |
| Diameter | Rosette 1 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like