Elements Verona Post Arched Cabinet Pull
Verona from Elements is a collection of a variety of chic knobs and pulls that are refined and edgy, some with a bit of European influence. Choose from nine various pull and knob styles, ranging from contemporary to Craftsmen, in limited finish choices. Shapes from this collection are perfect for a contemporary kitchen, or for adding a modern twist to a traditional furniture piece.
Specifications
| Base Diameter | 5/16" x 5/16" |
| Boring | 128MM |
| Brand | Elements |
| Length | 7 3/8" |
| Material | Zinc |
| Projection | 1 3/8" |
| Style | Contemporary |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 9/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like