Fauceture American Classic Cross Widespread Bathroom Faucet
The Fauceture American Classic Cross Widespread Bathroom Faucet features traditional Victorian style. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The American Classic 8 inch widespread bathroom faucet with matching pop-up and its featured sturdy brass construction are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. A matching finish drain is also included. Choice of six finishes.
Specifications
| Brand | Fauceture |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 5 3/16" |
| Length | 10 5/8" |
| Material | ABS; Brass |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 6" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like