Fauceture American Classic FSY770ACL Single Lavatory Sink Faucet
This faucet is perfect for those seeking inspiration from the exquisite artistry and architecture of the traditional Victorian era. Single-hole bathroom faucets with optional deck plates are ideal for smaller bathrooms and feature an easy 1 or 3-hole installation. Remove the deck plate for an ease of cleaning and more streamlined design. The American Classic single-handle bathroom faucet with push pop-up and cover plate and its featured sturdy brass construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. This faucet will surely personify any homeowner's refined tastes with its regal qualities. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Brand | Fauceture |
| Center to Center | 4" |
| Height | 2 5/16" |
| Length | 11 1/8" |
| Material | Brass |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 6 11/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like