Fauceture English Classic Lever Widespread Bathroom Faucet
The exquisite design of this Fauceture English Classic Lever Widespread Bathroom Faucet tastefully flatters the elegant architecture of traditional homes with its fine detailing. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The English Classic 8 in. widespread bathroom faucet with retail pop-up and its featured sturdy brass construction and premium finishes are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Brand | Fauceture |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 9/16" |
| Length | 6" |
| Material | Brass |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5 3/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like