Fauceture Imperial Basin Console Sink with 8 Inch Faucet Holes
This item ships via truck freight. An additional $400.00 per piece will be calculated in shipping charges at checkout.
Fauceture Imperial Basin Console Sink with 8 Inch Faucet Holes features a striking design that will complement most bathroom decor. Constructed from solid ceramic, appreciate the finished glow that the console gives off. Installation of the console is on two legs and is mounted on the wall of the interior room. The console comes with a generous bowl size. Overall console dimensions are 33-1/2 inch (L) x 31-7/8 inch (W) x 21-1/4 inch (H) and is included with pre-drilled holes perfect for a 3-hole faucet install. The console's smooth texture allows for easy-to-clean and easy-to-manage maintenance. The console is also finished with a sleek white color.
| Brand | Fauceture |
| Center to Center | 8" |
| Height | 21 1/2" |
| Length | 33 1/2" |
| Material | Ceramic |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 31 7/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |