Restorers Hoosier Flour Bin Sifter
Original Hoosier cabinets housed a number of kitchen appliance to make food preparation easier. Restorers Hoosier Flour Bin Sifter Bowl comes complete with a sieve, crank mechanism with wooden knob, and a single (male) knuckle for attachment to the flour bin. Top of the bowl is 5 5/8 inch diameter and the overall height of the bowl is 3 1/2-in. Bottom diameter of the bowl is 2 1/2-in. and projects down 1/2-in. A cap is included for the bottom of the sifter to prevent excess flour from sifting out. Comes with 2 brackets. Made of Stainless Steel.
Specifications
| Projection | 1/2" |
| Finish | Stainless Steel |
| Height | 3 1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Top Diameter | 5 5/8" |
| Unit of Measure | Each |
| Brand | Restorers |
| Diameter | 2 1/2" Bottom |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like