Forever Hardware Stainless Bronze 20" Cane Bolt
A solid polished stainless bronze cane bolt for gates and doors. Built in pins to keep cane bolt from being taken out of the holders once installed. Pin also allows for the cane bolt to be propped in the upward position. Includes cane bolt reciever cup for ground installation.
Specifications
| Additional Dimensions | Bolt Throw: 5" |
| Brand | Forever Hardware |
| Finish | Stainless Bronze |
| Height | 5" |
| Length | 20" |
| Material | Cast White Bronze |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like