Gourmetier Heritage GS127AL Deck Mount Pull Down Spray Kitchen Faucet
A lavish spark of traditionally stylized glamour is brought to your kitchen ensemble with this beautiful faucet. The Heritage two-handle deck-mount pull-down sprayer kitchen faucet combines elements of both classical design and modern day technology for an enjoyable and optimum dishwashing experience. It features a high arching spout to easily clean larger dishes, swivel ability to reach any area in and around your sink, and a dual function pull-down sprayer to tackle tough messes. Matching accessories are available for use.
Specifications
| Brand | Gourmetier |
| Center to Center | 8" |
| Height | 18 3/4" |
| Length | 14 1/8" |
| Material | Brass |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 10" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like