Grandeur 3 1/2 Inch Steeple Tip Residential Square Corner Hinge
The Grandeur 3 1/2 Inch Steeple Tip Residential Square Corner Hinge features classic square corners, and steeple-style finals for a classic, traditional look. Made of solid, forged brass. Finished in Antique Pewter, Bright Chrome, Polished Brass, Polished Nickel, Satin Nickel, Timeless Bronze, Unlacquered Brass, or Vintage Brass making it easy to match your Grandeur door hardware.
- Lifetime Mechanical Warranty
- Solid, Forged Brass Construction
- Sold as one individual hinge including loose hinge pins and screws for easy installation
- Screw Hole Pattern: Modified Arch
- Usage: Residential
- Steeple Tip Finial
- Folded Width: 2"
- Top & Bottom Knuckle: 11/16"
- Middle Knuckle: 3/4"
Specifications
| Style | Colonial: 1607 - 1800 |
| Brand | Grandeur |
| Height | 5 3/4" |
| Leaf Height | 3 1/2" |
| Material | Brass |
| Projection | 3/32" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Thickness | 3/32" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like